16. cyklus Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku

Vážení přátelé, 16. cyklus Přeboru klubu přátel šachu ve Frýdku-Místku se rozjel naplno – a nabírá na síle. Zatím je na startu 43 hráčů ze 7 oddílů a i když je to nejlevnější FIDE turnaj v České republice, tak díky dotaci Beskydské šachové školy, ale i rostoucímu objemu vkladů ze startovného, již nyní přesáhne cenový fond 9000,- Kč !

Do turnaje je možné vstoupit kdykoli. V jarní části dokonce 2 hráči nastoupili zkusmo poprvé až v 10.kole, ale zpětně jsou i příklady hráčů, kteří nastoupili až 5. nebo 6.kole a formou dohrávek ještě dokázali odehrát maximální počet partií.

Tentokráte se i výrazně zvedla úroveň startujících hráčů, když průměrné FIDE ELO prvních 10 hráčů je o 101 bodů vyšší oproti jarnímu cyklu a činí 1967 ELO bodů. Zde je nutné ale zmínit, že hráči se mohou utkat v turnaji 2x – průměr prvních 6 hráčů je 1997 ELO bodů.

Co více? Hráči s FIDE ELO 2000 a vyšším startují zdarma. Mohou si zahrát zkusmo 4, 6 nebo jen 8 partií. Když by chtěli získat nějakou z hodnotných finančních cen, tak by se samozřejmě museli pokusit nějaké ze scházejících partií dohrát – to ale není problém a můžeme pomoci dohrávky dojednat. Pokud by navíc byli 2 hráči z jednoho oddílu, tak by si mohli proti sobě odehrát třeba i doma hned 2 scházející partie, při 3 hráčích to již každému z nich dává možnost takto odehrát dokonce 4 partie mezi sebou formou dohrávek.

Další plus pro později nastoupivší hráče je v tom, že za dosavadní absence budou mít pro nasazování zatím půl bodu za každou scházející partii a hráči s FIDE ELO nad 1243 plus 1 nasazovací bod a s ELO nad 1642 dokonce plus 2 nasazovací body – tyto nasazovací body mají až do konce turnaje, což jim zaručuje losování silnějších soupeřů po celý turnaj. Jako příklad uvedu hráče s FIDE ELO 1700, který neodehrál ani jedinou partii – ten bude v dalším kole losován v bodové skupině hráčů, kteří mají v postupové tabulce 3,5 body !

Naposledy touto formou zvu k účasti další hráče, protože čím více bude účastníků, tím se zvýší i kvalita turnaje. Pro všechny milovníky šachu je to vynikající tréninková forma, časově nenáročná a dostupná hráčům od mistrovské třídy až po začátečníky.

Propozice i další informace z dosavadního průběhu naleznete na www.chessfm.cz a s dotazy se můžete obrátit i na mne.

Hlavní organizátor a garant turnaje

Karel Kubala – čestný předseda Beskydské šachové školy